Aktualności 2010

04-07-2010

Prezes naszego Stowarzyszenia z wizytą w Tielt.

Tielt - belgijskie miasto partnerskie Szamotuł - organizuje co roku uroczystości znane pod nazwą "Tieltse Europafeesten", na które zapraszane są miasta współpracujące ze sobą od ponad 50 lat.

       Są to: Brignoles we Francji, Bruneck we Włoszech i Gross-Gerau w Niemczech. Ponad 20 lat temu do grona tych miast dołączyły Szamotuły. Do udziału w tegorocznych uroczystościach zaproszone zostało nasze miasto reprezentowane przez delegację oficjalną w składzie: Sekretarz Miasta i Gminy Stefan Maćkowiak, radni Józef Czaja i Waldemar Koperski, kierownik Wydziału Promocji Miasta, Informatyki i Współpracy Zagranicznej Henryk Żłobiński, Prezes Stowarzyszenia „Pomoc” Paweł Łączkowski, Prezes Stowarzyszenia Społecznego na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski Barbara Prętka, Prezes Stowarzyszenia Germanistów Urszula Burmann oraz chór „Cantabile” prowadzony przez Andrzeja Wargułę.

      Niezwykle pouczające było również zwiedzenie ośrodka opieki nad osobami niepełnosprawnymi w Tielt. Duże wrażenie na członkach szamotulskiej delegacji zrobiły warsztaty terapii zajęciowej. Osoby przebywające w ośrodku wykonywały różne prace dostosowane do stopnia upośledzenia, jak na przykład wypiek chleba, wykonywanie ozdobnych świec i różnych upominków, przygotowywanie karmy dla zwierząt, produkcja sałatek z upraw prowadzonych w ośrodku itp.

      Wizyta w Tielt okazała się również bardzo owocna w związku z możliwością uzyskania wsparcia materialnego dla Hospicjum domowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Charytatywne „Pomoc”. W grudniu ubiegłego roku Burmistrz Szamotuł skierował do wszystkich miast partnerskich pytanie o możliwość bezpłatnego pozyskania łóżek wycofywanych z użytkowania w miejscowych instytucjach celem przekazania ich Stowarzyszeniu, które w ramach swojej działalności prowadzi między innymi bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek dla chorych. Jednym z miast, które pozytywnie odpowiedziało na prośbę Burmistrza było Tielt. Wizyta w tym mieście była zatem dobrą okazją dla Prezesa Stowarzyszenia Pawła Łączkowskiego do zapoznania się z oferowanym sprzętem oraz do oceny jego przydatności w działalności Stowarzyszenia. Stosownie do uzgodnień zaoferowany sprzęt odebrany zostanie w drugiej połowie sierpnia.

      Podsumowując można stwierdzić, iż wyjazd do Tielt był bardzo udany i owocny. Organizatorzy spotkania doskonale dostosowali program wizyty do bardzo zróżnicowanego składu delegacji oficjalnej, tak aby każdy członek delegacji znalazł w programie punkty odpowiadające jego zainteresowaniom.